Hisse Senedi Basımı için Gerekli Evraklar

Hisse senedi basımı için gerekli evraklar hazırlanırken güncel olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Sonraki işlemlerde süreci biz takip edeceğimizden bir sorun olduğunu düşündüğümüzde müdahale edeceğimizi bilmenizi isteriz. Bu sebeple süreçte bizimle çalışmanın rahatlığını farkedeceksiniz.

Hisse senedi basımı için gerekli evraklarHisse senedi tanımı, şirketlerin sermaye yapısını temsil eden ve yatırımcılara mülkiyet hakkı sağlayan değerli evraklardır. Bu değerli evrakların basımı, şirketler için oldukça önemli bir süreçtir ve dikkatle yürütülmesi gerekmektedir. Bu makalemizde, hisse senedi basımı için gerekli olan evraklar ve sonrasında izlenmesi gereken adımlar ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Hisse Senedi Basımı İçin Gerekli Evraklar

  • Kuruluş Dönemi Gazetesi (Anonim Şirketler İçin): Anonim şirketlerin, şirketin kuruluşunu gösteren resmi gazete görüntüsünü göndermeleri gerekmektedir.
  • Nevi Değişikliği ve Kuruluş Gazeteleri. (Limited’den Anonim’e Dönüşen Şirketler İçin): Eğer şirket daha önce limited şirketken anonim şirkete dönüşmüşse gerekenler. Nevi değişikliğini gösteren gazete hem de limited şirketin kuruluş gazetesi gereklidir.
  • Son Sermaye Artırım Gazetesi (Var ise): Şirketin sermayesinde bir artış gerçekleşmişse, bu artışı belgeleyen en son sermaye artırım gazetesinin sağlanması önemlidir.
  • Nama Yazılı Hisse Senetleri için Hissedar Adresleri: Nama yazılı hisse senetleri basılacaksa, hissedarların güncel adres bilgilerinin temin edilmesi gerekir.
  • Yönetim Kurulu Kararı (Pay Senedi Basımı İçin): Pay senedi basımına ilişkin alınmış bir yönetim kurulu kararı gereklidir. Eğer böyle bir karar henüz alınmadıysa, profesyonel ekibimiz bu kararı sizin adınıza ücretsiz olarak hazırlayabilir.
  • Şirket Vergi Levhası: Şirketin güncel vergi levhasının da sunulması zorunludur.

Hisse Senedi Basımı Öncesi Hazırlık

a. Mevzuata Uygunluk:

Hisse senedi basımı öncesinde, ilgili mevzuat ve yönetmeliklerin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Sonrasında, hisse senedi basımı için bir mani olup olmadığı kontrol edilir.

b. Şirket Kararları:

Hisse senedi basımına yönelik şirket içi kararların alınması gerekmektedir. Bu kararlar genellikle şirketin yönetim kurulu vkararıyla alınır ve hisse senedi basılmasına yönelik detaylar belirlenir.

Hisse Senedi Basımında Gerekli Evrakların Hazırlanması

Gerekli evraklar hazırlanıp yollandıktan sonra süreç başlamış olacaktır. İlk olarak fiyatlandırma çalışması yapılacaktır. Sonra tüm evrakların eksiksiz olarak tarafımıza iletildiği belirlendikten sonra taslak hazırlama safhasına geçilecektir.

Hisse Senedi Basımı ve MKK Kaydı

a. Hisse Senedi Basımı Yapan işletme Seçimi:

Hisse senetlerinin basımı için güvenilir ve yetkili bir firmanın seçilmesi önem taşır. İlgili firmanın, TTK pay senedi şekil şartlarına uygun şekilde basım yapabilmesi gerekmektedir.

Hisse senedi basımı için daha detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. www.makronetbasim.com/hisse-senedi-basimi/

b. MKK, Hamiline Pay Kayıt Sistemine Kayıt Süreci:

Basılan hamiline yazılı hisse senetlerinin MKK da kayıt altına alınması ve numaralandırılması gerekmektedir. Bu kayıt iki farklı bölüme yapılır 1. Hissedar kaydı 2. Payların kaydı. Bu işlem, hisse senetlerinin basımı için alınan yönetim kurulu kararının ticaret sicilde tescil edilmedin önce yapılacak işlemdir. Eğer yapılmadan tescile gidilirse ilgili memur sistemden MKK kaydının yapılıp yapılmadığını göreceğinden kararınızı evrak eksikliği sebebiyle reddececektir. MKK kaydınızı yönetmeliğe göre yapıp tekrar başvurmanızı isteyecektir. (Firmamız MKK kaydı konusunda müşterilerine destek olmaktadır)

MKK HPKS sistemine giriş linki için tıklayınız. https://www.mkk.com.tr/saklama-hizmetleri/piyasalar-ve-platformlar/hamiline-pay-kayit-sistemi

Hisse Senetlerinin Hissedarlara Teslimi

Hisse senetleri basıldıktan sonra, bu senetlerin sahiplerine teslim tesellüm belgesiyle imza karşılığında teslim edilir. Bu süreçte, senetlerin güvenli bir şekilde teslim edilmesi ve nama yazılı paylarda pay defterindeki kayıtların güncellenmesi önemlidir.

Sonuç

Hisse senedi basımı, detaylı hazırlık ve dikkatli bir uygulama gerektiren bir süreçtir. Gerekli evrakların hazırlanması, TTK mevzuatına uygun hareket edilmesi ve sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi, bu sürecin başarıyla tamamlanmasının anahtarlarıdır. Şirketler, hisse senedi basımını, hem mevcut hem de potansiyel yatırımcılar için önemli bir değer oluşturma aracı olarak görmelidir.

İletişime Geçin

Makronet Pay Senedi Basımı ve Danışmanlık Şirketi

Türkiye’nin her noktasındaki şirketlere pay senedi basımı konusunda profesyonel ve özelleştirilmiş çözümler sunuyoruz.
Hizmetlerimizden yararlanmak için bizim ile irtibata geçin.

Yorum bırakın